Historiebøgernes gulnede sider får nyt liv på Radio4, når vært Anders Christiansen i samarbejde med landets bedste historikere fortæller om store og små begivenheder fra verdenshistoriens brændpunkter og afkroge.
Programmet ‘Rigtige røverhistorier’ vil forsøge at fremmane drama, følelser og underfundigheder fra vores fortid og lade disse fortællinger fungere som et spejl for vor egen tids udfordringer.
“Stort set lige meget hvilken situation vi står over for, som mennesker og som samfund, har vi på et eller andet tidspunkt været der før. Og det kan både være inspirerende og underholdende at høre, hvordan de udfordringer er blevet forsøgt løst,” siger Anders Christiansen, som Radio4’s lyttere vil kende fra programmet ‘Krimiland’, hvor han folder mordet på Olof Palme ud uge efter uge.
I det nye historieprogram på Radio4 dykker Anders Christiansen ned i opsigtsvækkende detaljer og stiller skarpt på primære kilder, der er med til at levendegøre de gamle fortællinger.
“Jeg elsker historie, og jeg bliver igen og igen naivt forbløffet over, hvor menneskelige mennesker til alle tider har været,” siger værten, der læste historie i et par år på Aarhus Universitet, men som på ingen måde ser sig selv som historiker, men mere som interesseret nørd.
Anders Christiansen har hver uge besøg af en historiker, der er med til at folde en konkret og relevant historisk fortælling ud, så den oser af detaljer fra relevante kilder, der har været tæt på begivenhederne. Lyttere af ‘Rigtige Røverhistorier’ vil med andre ord få serveret gode fortællinger fra verdenshistorien, som de forhåbentlig selv har lyst til at fortælle videre og som kan give et nyt perspektiv på verden i dag.
Rigtige røverhistorier
Mandage kl. 12:10
Første gang d. 10. august