Ministre ville gå tur med influencer og fotograferes til Instagram: ”De ville bruge mig som statist i politisk reklame”

Skrevet af

24. marts 2026

Didde Venzel Frost

difro@radio4.dk

 

Da Socialdemokratiet tilbød Cille Bagger at gå tur med Peter Hummelgaard, oplevede hun, at de ønskede at bruge hende som politisk postergirl frem for at tale om hendes personlige mærkesager, siger hun.

Cille Bagger er foredragsholder og studerende, og så har hun en Instagram-profil med over 27.000 følgere. Her skriver hun om de omsorgssvigt, som hun oplevede som barn, og debatterer om omsorgsvigtede børns vilkår i Danmark.

Derfor blev hun også lidt overrasket, da hun blev kontaktet af en medarbejder fra Socialdemokratiet, som spurgte, om hun ville gå en tur med Peter Hummelgaard og tale om moderne familieliv.

Efterfølgende havde hun en telefonsamtale med medarbejderen, der fortalte, at gåturen skulle foregå søndag to dage før valget, og så skulle den dokumenteres med billeder og video via hendes Instagram.

-Jeg fik følelsen af, at de ville bruge mig som statist i politisk reklame for dem, også fordi de slet ikke virkede interesserede i at debattere de systemiske svigt, som omsorgssvigtede i børn Danmark oplever, siger hun.

Hun oplevede, at Socialdemokratiet var mere interesserede i hendes høje antal følgere end i hendes budskaber og troværdighed over for selvsamme følgere.

- De vil gerne diskutere, hvordan den gængse familie i Danmark har det, og det er bare ikke noget, som jeg synes min Instagram inviterer til.

Derfor takkede hun nej til at mødes med Peter Hummelgaard under valget. Men så fik Socialdemokratiet en anden idé.

- De foreslog i stedet, at jeg mødtes med skatteminister Ane Halsboe-Jørgensen, som stiller op i Aalborg, hvor jeg bor. Det (skatteområdet, red.) er bare ikke et område, som jeg har særligt mange input til. Og det virkede også mest af alt som desperation, at de forslog det, siger hun.

Hun sagde derfor, at hun gerne ville mødes efter valgkampen, men det fik hun aldrig svar på. 

Efterfølgende lavede hun et opslag om episoden, og fik en undskyldning fra Socialdemokratiets medarbejder.

Cille Bagger understreger overfor RADIO III, at hun stadig er interesseret i at gå i dialog med politikere efter valget, så længe det er indenfor hendes interesseområde, som er udsatte børn, system- og omsorgssvigt.

RADIO IIII har forsøgt at få en kommentar fra Socialdemokratiet. Partiet er ikke vendt tilbage på henvendelsen.

 

Afspiller nu

Nattevagten

00:00
01:00