Rockwool lægger rekordstort millionbeløb i den russiske statskasse

Skrevet af

30. december 2025

Hilde Agergaard Svendsen

hisve@radio4.dk

Jeppe Reedtz Husted

jrh@radio4.dk

Den danske virksomhed Rockwool indbetalte i 2024 knap 50 mio. kr. til de russiske skattemyndigheder. Virksomhedens indbetaling er tredoblet siden 2022.

Sidste år indbetalte den danske isoleringsgigant Rockwool et rekordstort beløb til den russiske statskasse. 

Det viser offentligt tilgængeligt data fra de russiske skattemyndigheder, som RADIO IIII har gennemgået. 

I 2024 betalte Rockwools tre russiske datterselskaber tilsammen 642 mio. rubler (ca. 50 mio. kr.) i selskabsskat, fremgår det. 

Dermed er Rockwools indbetalinger tredoblet siden 2022, hvor Rusland indledte sin invasion af Ukraine.

Ifølge Aleksandr Kolyandr, senioranalytiker hos Center for Europæiske Analyser (CEPA), forklarer tre ting stigningen. 

- Sidste år hævede den russiske regering selskabsskatten. Samtidig var byggesektoren i vækst, og den russiske rubel lå stabilt eller endda styrket sammenlignet med 2023, siger han.

Med millionbidraget i 2024 er Rockwool nu den danske virksomhed, der bidrager med flest penge til den russiske statskasse, ifølge den offentligt tilgængelige data. 

Skattebetalinger fra danske Ecco, der fortsat driver hundredevis af butikker i Rusland, fremgår dog ikke. 

I en mail til RADIO IIII oplyser Rockwool, at de ”ikke kan genkende” det konkrete tal. 

- Men derudover kommenterer vi ikke på regnskabstal på landeniveau, skriver de.

I deres årsrapport for 2024 skriver Rockwool dog selv, at de oplevede tocifrede væksttal i deres russiske forretning.

Rockwool kalder deres russiske succes "uventet" og forventer en nedgang i 2025.

Kort efter invasionen valgte Rockwool at isolerer deres fire russiske fabrikker fra den øvrige del virksomhed. 

– Al teknologi, medarbejdere og alt, der skal til for at fortsætte produktionen – herunder alle råstoffer – er i Rusland. (...). De fire fabrikker vil nemt kunne overtages og køre videre, med eller uden Rockwool. Derfor skiller vi os ikke af med dem, skriver de til RADIO IIII og kalder det “den mindst dårlige” løsning. 

Det russiske styre brugte i 2024 fire ud af ti kroner, der havnede i statskassen, på landets militær, viser udregninger foretaget af den tyske økonom Janis Kluge fra den statslige tænketank SWP. 

Efter flere års vækst i kølvandet på den russiske invasion, befinder det russiske styre sig nu i en situation, hvor indtægterne fra olie og gas er faldende, og et – for Rusland – stort budgetunderskud finansieres med lån.  

- Den russiske regering foretager det, som de kalder en finansiel mobilisering. Først og fremmest øger de deres evne til at opkræve skatter, men også brugerbetalingen for statslige tjenester er øget og selskabsskatten er sat op til 25 pct. fra 20 pct., siger Aleksandr Kolyandr. 

Tallene fra de russiske skattemyndigheder offentliggøres i rubler. Da der ikke findes en officiel vekselkurs ved Nationalbanken, har RADIO IIII benyttet et årsgennemsnit af vekselkursen ved den russiske centralbank i omregningen til kroner. 

Benyttes andre anerkendte vekselkurser, eksempelvis WMR/Reuters publiceret af Danske Bank, bliver Rockwools skatteindbetalinger i Rusland markant højere i danske kroner.

Afspiller nu

Nattevagten

23:00
00:00