Sass-bog om “børnepornografi” finder vej til biblioteker over hele landet 

Skrevet af

13. februar 2026

Gustav Gudmund Storm Larsen

gular@radio4.dk

Jeppe Reedtz Husted

jrh@radio4.dk

Biblioteker over hele landet har indkøbt Henrik Sass Larsen kontroversielle forsvarsskrift, bogen Tilbageslag. I september blev den tidligere S-profil dømt for besiddelse af store mængder overgrebsmateriale mod børn. 

Danske folkebiblioteker har kastet mindst 30.000 kroner efter Henrik Sass Larsens bog Tilbageslag, som den nu dømte eks-politiker selv udgav op til retssagen mod ham sidste år.  

Det viser en opgørelse, som RADIO IIII har foretaget på baggrund af bibliotekernes database, bibliotek.dk.

Henrik Sass Larsens bog står nu på mindst 93 biblioteker fordelt over hele landet og er indkøbt i knap 200 eksemplarer. 

I den lektørudtalelse, som bibliotekerne kan læne sig op ad, når de indkøber nye materialer, kritiseres det ellers, at “bogen forsøger at styre fortællingen og frikende forfatteren (Henrik Sass Larsen, red.)”.  

- Som menneskeligt dokument er den tankevækkende. Som politisk og juridisk redegørelse er den langt mere problematisk, står der i udtalelsen.  

I bogens prolog beskriver Henrik Sass Larsen, hvordan han skaffede sig store mængder seksuelt overgrebsmateriale med børn i et forsøg på at finde frem til de personer, der ifølge ham selv, forgreb sig på ham som barn.  

Det var den forklaring, som byretten i København underkendte, da den tidligere S-minister sidste år blev idømt fire måneders ubetinget fængsel for at besidde overgrebsmaterialet.  

- Bibliotekernes hylder skal afspejle, hvad der sker i samfundet og stille viden fra mange forskellige perspektiver til rådighed, siger Stinne Rishøj Brødsgaard, der er leder af Biblioteksstaben i Aarhus Kommune, om beslutningen om at anskaffe otte eksemplarer af bogen.  

Hun henviser til, at "moralske synspunkter i materialet ikke alene må være styrende eller afgørende for indkøb”. 

I nabokommunen, Skanderborg, der har indkøbt fire eksemplarer, står Henrik Sass Larsens bog fremhævet under ‘Nye materialer’ på mindst ét bibliotek.  

- Et bibliotek skal være relevant for dets brugere, og vi har fokus på læsernes interesser. Derfor indkøber vi titler bredt – også selvom de kan være kontroversielle, forklarer driftsleder Tina Bjerre Grimstrup til RADIO IIII.  

Hun fremhæver, at “udgivelsen har en dokumentarisk, samfundsrelevant og debatdannende karakter”.  

Bibliotekerne har betalt imellem 155 og 190 kroner per eksemplar, viser aktindsigter, som RADIO IIII har fået fra en række kommuner.  

Det betyder, at danske biblioteker som minimum har brugt 30.000 kroner på at indkøbe Henrik Sass Larsens forsvarsskrift.  

Af bibliotek.dk fremgår det, at bogen blandet også kan lånes på et bibliotek i Flensborg, fængselsbiblioteket ved Nyborg Statsfængsel og to integrerede skole- og folkebiblioteker i Nordsjælland.  

Her står bogen dog under bibliografier i en voksenafdeling, der er adskilt fra børnebøgerne.   

- Bogen er ikke pornografisk i sit indhold eller billedmateriale, og vil skulle læses i sin helhed, hvis den skulle påvirke børnene i nogen retning. Det vurderer vi som bibliotek ikke, der er fare for vil ske, oplyser Karin Marcussen, der er afdelingsleder ved Gribskov Biblioteker, til RADIO IIII. 

Databasen bibliotek.dk benytter selv emneordet ”børnepornografi” om bogen. 

Henrik Sass Larsens bog er udgivet af hans eget forlag OUTOFPOWER. Forlaget stiftede han sidste år, da ingen andre forlag ønskede at udgive hans bog.  

Dermed kan Sass Larsen stikke pengene fra bibliotekerne i egen lomme.

Afspiller nu

Langt fra løgnen

18:05
19:00