Selvom Folketingets Præsidium kun er midlertidigt sammensat, finder Dansk Kvindesamfund det problematisk, at det udelukkende består af mænd.
Det er kun mænd, der sidder i det midlertidige Folketingets Præsidium frem mod oktober, og det er ”udemokratisk”.
Det siger Louise Vinther Alis, forkvinde i Dansk Kvindesamfund til Radio IIII:
- Resultatet af bias er jo diskrimination, og diskrimination er altid udemokratisk. Det er det, når det sker på baggrund af køn, og det er det også, når det sker på baggrund af alt muligt andet.
Olivia Levinsen er ph.d.-studerende på Københavns Universitet og ekspert i køn. Hun kalder sammensætningen for ”lidt skuffende”, at det kun er mænd i samme aldersgruppe:
- Vi ved, at det gør en forskel, hvilken baggrund man har, og det gør især en forskel i det her præsidium, fordi det står for nogle af de regler, der er om Folketinget som arbejdsplads.
Ifølge Olivia Levinsen står kvinder typisk for meget omsorgsarbejde i hjemmet, og sene møder betyder, man skal være fleksibel Blandt andet fordi der ifølge Olivia Levinson ikke er en kultur om, at man fx kan tage sine børn med i Folketingssalen.
- Det vil nok være sværere for mænd at tilgodese de grupper, de ikke har så meget erfaring med, siger Olivia Levinsen.
Folketingets Præsidium er Folketingets øverste ledelse. Det nuværende præsidium er midlertidigt valgt, indtil man vælger et permanent Folketingets Præsidium i oktober. Der er en formand og fire næstformænd, som alle sammen er mænd i det midlertidige præsidium.
Udover har alle de midlertidige medlemmer af Folketingets Præsidium tidligere erfaring med at sidde i Folketingets øverste ledelse. Men Louise Vinther Alis mener, at der vil være flere kompetente alternativer til at sidde i Folketingets ledelse.
- Vi har da heldigvis rigtig mange erfarne kvindelige medlemmer af Folketinget, siger hun.
Folketingets Præsidium udgøres i dag af formand Søren Gade (V) og næstformændene Leif Lahn Jensen (S), Karsten Hønge (SF), Morten Messerschmidt (DF) og Lars-Christian Brask (LA).
Udover Dansk Folkeparti har partierne enten ikke besvaret Radio IIIIs henvendelse eller ikke ønsket at kommentere kritikken.
- Dansk Folkeparti har udpeget vores bedst kvalificerede, nemlig Morten Messerschmidt, som vores repræsentant i Folketingets Præsidium. Han er tilfældigvis også en mand, men det lever vi så med for nuværende. Om han senere påtænker et kønsskifte, så han kan leve op til diverse kvoter, må tiden vise, lyder det fra Dansk Folkeparti.
Det endelige Folketingets Præsidium skal sammensættes i oktober i forbindelse med Folketingets åbning.
